خادم الاسلام

پایگاهی برای نشر تعالیم اسلام

خادم الاسلام

پایگاهی برای نشر تعالیم اسلام

خادم الاسلام

آن چه خدا می خواهد را باید بدانیم ، این جا همان جاست!
جهان اسلام آقا زیاد دارد ، خدمتگذار می خواهد !
افتخار ما این است که خدمتگذار دین خدا هستیم !

خادم الاسلام را دنبال کنید .

آخرین نظرات
  • ۳۱ ارديبهشت ۹۶، ۲۲:۲۵ - یا حسین
    متشکرم
  • ۲۷ ارديبهشت ۹۶، ۱۴:۰۹ - زهرا باقری
    +++

انسان کامل ، آب حیات

يكشنبه, ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶، ۱۱:۲۶ ب.ظ

جایگاه انسان کامل در عالم هستی همانند جایگاه آب نسبت به سایر موجودات زنده است  همان گونه که اگر آب نباشد تمامی موجودات زنده از بین می روند به همان صورت اگر انسان کامل نباشد ، تمام نظام هستی از بین می رود

سلیمان جعفرى نقل می کند ، از امام رضا علیه السلام پرسیدم : آیا زمین ، از حجّت ، خالى مى‏  مانَد؟ حضرت فرمود :

«لَو خَلَت مِن حُجَّةٍ طَرفَةَ عَینٍ لَساخَت بِأَهلِها»[1]  اگر زمین به اندازه‏ چشم بر هم زدنى ، از حجّت خالى شود ، اهل خود را فرو مى ‏بلعد .

اگر انسان کامل نباشد عالم هستی و انسانیت خشک شده و به کویر تبدیل می­شود. بر این اساس انسان معصوم آب حیات عالم هستی و انسانیت است ، شاهد این مطلب آن است که خدای متعال در قرآن کریم می فرماید :

﴿أَ رَأَیْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ ماؤُکُمْ غَوْراً فَمَنْ یَأْتِیکُمْ بِماءٍ مَعِینٍ [2]  به من خبر دهید اگر آبهای (سرزمین) شما در زمین فرو رود، چه کسی می‌تواند آب جاری و گوارا در دسترس شما قرار دهد؟!

امام موسی بن جعفر علیه السلام در تاویل این آیه می فرماید : مراد خدای متعال از آیه این است که :

« إِذَا غَابَ عَنْکُمْ إِمَامُکُمْ فَمَنْ یَأْتِیکُمْ بِإِمَامٍ جَدِیدٍ.»[3]هنگامی که امامِ شما غائب گردد کیست که امام تازه ‏اى برای شما بیاورد .

امام علیه السلام «آب جاری و گوارا » مذکور در آیه را به امام معصوم که انسان کامل است تاویل کرده اند ، از این بیان روشن می شود که انسان کامل کسی است که از وجود او حیات به عالم هستی جریان پیدا می کند ، این که خدای متعال فرمود همه موجودات زنده را با آب حیات بخشیدیم :

﴿جَعَلْنا مِنَ اَلْماءِ کُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ [4] از آب هر چیزی را زنده نمودیم !

مراد از شئ در این آیه تنها موجوداتی که دارای حیات نباتی و حیوانی که در ظاهر حیاتشان وابسته به آب ظاهری هستند نمی باشند  بلکه شامل جمادات نیز می شود ، همه اشیاء در عالم هستی حتی جمادات نیز چون بهره ای از وجود دارند ،حیّ هستند چرا که خدای متعال آنان را دارای شعور و ادراک معرفی می کند که اصلی ترین شاخصه حیّ و زنده بودن موجودات است ، فرمود :

﴿تُسَبِّحُ لَهُ اَلسَّماواتُ اَلسَّبْعُ وَ اَلْأَرْضُ وَ مَنْ فِیهِنَّ وَ إِنْ مِنْ شَیْءٍ إِلاّ یُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَ لکِنْ لا تَفْقَهُونَ تَسْبِیحَهُمْ ً[5]  آسمانهای هفتگانه و زمین و کسانی که در آنها هستند، همه تسبیح او می‌گویند؛ و هر موجودی، تسبیح و حمد او می‌گوید؛ ولی شما تسبیح آنها را نمی‌فهمید.

بر این اساس باید گفت تمام عالم هستی و هر آنچه که بهره ای از وجود دارد چون از چشمه حَیَوان انسان کامل نوشیده پا به عالم هستی گذارده و زنده شده است .

این است جایگاه انسان کامل در نظام تکوینِ عالم هستی !!

انسان کامل نه تنها در عالم تکوین و خلقت هستی اثر بخش بوده و حیات از چشمه وجود او می جوشد ، بلکه در عالم شریعت نیز آب حیات بخش است و کسانی به حیات حقیقی می رسند که از چشمه سار وجود او جرعه ای بنوشند ، آدمی برای این که تولدی معنوی یافته و بتواند در مسیر تعالی حرکت کند باید علاوه بر تولد مادی خود تولد معنوی دیگری نیز داشته باشد ، این تولد معنوی در رحم عالم شریعت و به دست خود ماست و با اراده و اختیار خود در عمل کردن به دستورات شریعت است که انسان حیات پیدا می کند ، این دستورات حیات بخش که احیاء کننده قلب های مرده آدمی هستند بواسطه امینان وحی یعنی انسان های کامل بیان می شوند ، ایشان واسطه ای از سوی خدای متعال برای ابلاغ و تعلیم دستورات حیات بخش الهی  به بشریت اند و خدای متعال با ایشان دل های مرده را زنده و در کشتزار دنیا از دل غرائز  و شهوات حیوانی بشر انسان های متعالی به عمل می آورد ، فرمود :

﴿ أَ وَ مَنْ کانَ مَیْتاً فَأَحْیَیْناهُ وَ جَعَلْنا لَهُ نُوراً یَمْشِی بِهِ فِی اَلنّاسِ کَمَنْ مَثَلُهُ فِی اَلظُّلُماتِ لَیْسَ بِخارِجٍ مِنْها[6]  آیا کسی که مرده بود، سپس او را زنده کردیم، و نوری برایش قرار دادیم که با آن در میان مردم راه برود، همانند کسی است که در ظلمتها باشد و از آن خارج نگردد؟!

امام باقر علیه السلام در تفسیر این آیه شریفه می فرماید :

« مَیْتٌ لَا یَعْرِفُ شَیْئاً وَ نُوراً یَمْشِی بِهِ فِی النَّاسِ‏ إِمَاماً یُؤْتَمُّ بِهِ- کَمَنْ مَثَلُهُ‏ فِی الظُّلُماتِ لَیْسَ بِخارِجٍ مِنْها قَالَ الَّذِی لَا یَعْرِفُ الْإِمَامَ[7] مرده کسى است که بچیزى معرفت نداشته باشد و نورى که با آن میان مردم راه رود، امامى است که از او پیروى میکند، و اینکه فرماید «مانند کسى است که در ظلمات باشد و نتواند از آن بدر رود» کسى است که امام را نشناسد.

و در قبل گذشت که خدای متعال فرمود : هر چیزی را از آب ، حیات بخشیدیم ، مراد از آب امام معصوم و انسان کامل بود و در این جا نیز مراد از مرده انسان جاهل و بی معرفتی است که خدای متعال بواسطه معرفت بخشی انسان کامل او را از ظلمت جهل نجات داده و با چشمه جوشان علم انسان کامل کویر بی جان وجود او را آبیاری نموده و احیاء می نماید ، تا آن که با تبعیت از دستورات او به حیات دیگری در عالم معنی رسیده و حیات ابدی پیدا کند .

بر همین اساس است که فرمود :

 ﴿ مَنْ یُطِعِ اَللّهَ وَ اَلرَّسُولَ فَأُولئِکَ مَعَ اَلَّذِینَ أَنْعَمَ اَللّهُ عَلَیْهِمْ مِنَ اَلنَّبِیِّینَ وَ اَلصِّدِّیقِینَ وَ اَلشُّهَداءِ وَ اَلصّالِحِینَ[8]  کسی که خدا و پیامبر را اطاعت کند، همنشین کسانی خواهد بود که خدا، نعمت خود را بر آنان تمام کرده؛ از پیامبران و صدّیقان و شهدا و صالحان !

شهدائی که خدای متعال آنان را حیّ عند الرب می نامد ،[9]   انسان ها نیز با تبعیت از راهنمایی های انسان کامل می تواند تولدی دیگر در عالم معنی یافته و همانند شهداء حیّ ابدی شوند .

یعنی انسانهایی که به انبیاء علیهم السلام و اوصیاء برگزیده ایشان وصل شده و سخن آن­ها را قبول کرده اند، به عالم نور وارد شده و زنده شده اند.

این که حضرت عیسی علی نبینا و آله و علیه السلام می­­فرماید :

 ﴿جَعَلَنِی مُبارَکاً أَیْنَ ما کُنْتُ [10]   (خدای متعال) مرا -هر جا که باشم- وجودی پربرکت قرار داده!

یعنی از وجود ایشان برکت جاری است. می فرماید من مثل آب هستم. همان طور که آب زمین های خشک را رویانده و حیات می بخشد و از وجود او طراوت و سر سبزی پدید می آید ، من هم آب انسانیت هستم. هر جا که وارد شوم، حیات بخش و با برکت خواهم بود .

انبیاء علیهم السلام عین و چشمه­ی انسان اند و قلب های آماده را به اذن الله حیات می بخشند ، همانگونه که عیسی علیه السلام  به اذن الله  با نفحه ای ربانی از گل مرده پرنده زنده خلق نمود ، اگر انسان ها نیز روضنه ای برای وزیدن نفحات ربانی انبیاء علیهم السلام بر قلب خود باز کنند و به کلام ایشان گوش داده و عمل کنند  ، قطعا قلب های گلی مرده شان  تبدیل به مرغی زنده ای خواهد شد که تمام عوالم غیب و شهود را تا لقاء الله خواهد پیمود .  اما اگر این گونه نشد همانند کویری خشک مرده خواهد بود ،

﴿ أَ وَ مَنْ کانَ مَیْتاً فَأَحْیَیْناهُ وَ جَعَلْنا لَهُ نُوراً یَمْشِی بِهِ فِی اَلنّاسِ کَمَنْ مَثَلُهُ فِی اَلظُّلُماتِ لَیْسَ بِخارِجٍ مِنْها[11]  آیا کسی که مرده بود، سپس او را زنده کردیم، و نوری برایش قرار دادیم که با آن در میان مردم راه برود، همانند کسی است که در ظلمتها باشد و از آن خارج نگردد؟!

این است معنای آب حیات بودن انسان کامل در عالم شریعت ! 

 

────────────────────────────

[1] (کمال الدین و تمام النعمة، ج‏1، ص: 204)

[2] (سوره ملک، آیه 30)

[3] (الکافی (ط - الإسلامیة)، ج‏1، ص: 340)

[4] (سوره الأنبیاء، آیه 30)

[5] (سوره الإسراء، آیه 44)

[6] (سوره الأنعام‏، آیه 122)

[7] (الکافی (ط - الإسلامیة)، ج‏1، ص: 185)

[8] (سوره نساء ، آیه 69)

[9] (  لا تَحْسَبَنَّ اَلَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اَللّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ  ﴿آل‏عمران‏، 169 (ای پیامبر!) هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده‌اند، و نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند.)

[10] (سوره مریم ، آیه 31)

[11] (سوره الأنعام‏، آیه 122)

 

نظرات (۱)

سلام
مطلب خوبی بود
ممنون
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی